www.odkrywaniehistorii.fora.pl
Odkrywanie historii.
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum www.odkrywaniehistorii.fora.pl Strona Główna
->
Historia Polski
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Forum
----------------
Ogólne
Historia Polski
Historia Świata
Źródła
Tworzenie opracowań
Posty o innej tematyce
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Piotr-246
Wysłany: Nie 10:37, 14 Cze 2020
Temat postu: Temat: Król Wisław I
Temat: Król Wisław I
Z kanału Lechia.lehia na Facebooku:
5 czerwca 2020
------------------------------------------
WISŁAW I
Król Lehii 35-91
Wisław, „wziął za żonę Tiburnię, córkę króla Norwegii.”[1] Od jego imienia rzekę Wandalę nazwano Wisłą.[2]
Wisław podbił ponownie Pomorze, które przez pewien czas powtórnie opanowali Obodryci, o których Prokosz pisze, że panowali tam „aż do zawoiowania od Palaków Lata Chrystusowego 35.”[3] W roku 36 podbił Panonię: "Armenia została spustoszona przez Partów, Mezja - Dakow, Panonia – Sarmatów, a Galia – sąsiednie ludy."[4] Przeciwko Lehii wyprawił się cesarz Kaligula: „Podjął się wojny przeciwko Germanom, ale wkroczywszy do Swebii [Sueviam], niczego sprawnie nie przeprowadził.”[5]
Na początku roku 69 Rzymianie pobili Sarmatów w Mezyi, co opisuje Tacyt: „[Roksolanie] wśród wielkich nadziei do Mezji wtargnęli w liczbie około dziewięciu tysięcy jeźdźców, butni z powodu odniesionego sukcesu i dlatego raczej zdobyczą niż walką zajęci. Otóż na wałęsających się i niebacznych trzeci legion wraz z towarzyszącymi mu wojskami posiłkowymi nagle uderzył. U Rzymian było wszystko do bitwy gotowe; Sarmaci, rozproszeni w swej żądzy łupieży albo ciężarem bagażów przeładowani, ponieważ nadto chyżość ich koni na śliskich drogach nie dopisała — jakby w pętach wycinać się dali. Wszak osobliwą jest rzeczą, jak cała dzielność Sarmatów niby na zewnątrz nich leży. Nic tak ospałego do walki pieszej; skoro jednak w oddziałach jazdy nadciągną, wtedy z trudem jakiś szyk bojowy mógłby im czoło stawić. Lecz wówczas, w dniu wilgotnym i przy gołoledzi, ani ich piki, ani przydługie miecze, które w obu dłoniach dzierżą, na nic im się nie zdały, ponieważ konie się potykały, a napierśniki im ciężyły. To jest książąt i każdego przedniejszego okrycie, z żelaznych blaszek albo bardzo twardych rzemieni spojone, ile dla ciosów nieprzepuszczalne, tyle przy powstawaniu dla tych niewygodne, których atak wrogów obalił; prócz tego zapadali się w głębokim i miękkim śniegu. Żołnierz rzymski, który łatwo w swym pancerzu się poruszał i z lekką do rzutu spisą lub lancą doskakiwał, w razie potrzeby lekkim mieczem nieosłoniętego Sarmatę z bliska przeszywał (bo tarczą się bronić nie mają zwyczaju), aż wreszcie garstka tych, którzy z bitwy cało uszli, w bagnach się ukryła. Tu wskutek srogiej zimy albo ran wyginęli.”[6]
W roku 90 „Domicjan odniósł triumf nad Dakami i Germanami.”[7]
PRZYPISY:
1 Marschalk N. „Annales Herulorum et Vandalorum”, 1521, Ks. 2, Rozdz. 6.
2 Zob. Prokosz „Kronika słowiańsko-sarmacka", Warszawa 2017, Str. 68 i 92, oraz „Wiendalorum Antiqui Reges sive Sarmato-Scytharum. Post divisionem a Ligiis-Sarmatis seu Scytho-Lechitis. ex Procos. p.” za: Janusz Bieszk „ Starożytne królestwo Lehii. Kolejne dowody”, Warszawa 2019, Str. 169.
3 „Pomeranorum, Antiqui Reges." za Janusz Bieszk „ Starożytne królestwo Lehii. Kolejne dowody”, Warszawa 2019, Str. 172-173.
4 Сhronicon wirziburgense auctore, ut videtur Eccehardo. MGH, SS. Bd. VI. Hannover. 1844.
5 Eutropiusz „Breviarium” 7, 12,2, za: „Testimonia najdawniejszych dziejów Słowian. Seria łacińska", tom 1, Poznań-Warszawa 2016, Str. 31.
6 Publius Cornelius Tacitus „Dzieje", Ks. 1, Edycja komputerowa: www . zrodla . historyczne . prv . pl
7 „Hieronymi Chronicon", za: Eusebii Pamphili chronici canones. London. 1923.
/W.W./
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin