Piotr-246
Gość
|
Wysłany: Śro 8:29, 03 Lip 2024 Temat postu: Temat: Państwo wielkiego Sędomirza |
|
|
Temat: Państwo wielkiego Sędomirza
Państwo Sędomirza wspomniane przez Naruszewicza:
"Powrót ich był przez kraj Morduanów, dalej zaś idąc
powzięli wiadomość , iź jest państwo wielkiego Sędomirza,
to jest sąsiedzka Rusaków kraina. Ta wiadomość o Sędo-
mirzu jakimsiś , potomności acz nie bardzo późnej nie wiado-
ma, może być jeźli od tego mnicha co powracał, plotliwe nie
są doniesione powieści , że Polski Sędomirz jest jej płodem."
-----------------------------------------------------------------------------------------
Epoka Sędziów w Lehii:
Biblijna epoka sędziów musiała mieć swój odpowiednik w Lehii.
Sendymir [Sąndzmir],
założył miasto Sandomierz,
początek panowania w 2959 roku świata,
panował 17 lat.
Źródło: Poczet królów Sarmacji według Kagnimira, "Starożytne Królestwo Lehii, kolejne dowody", Janusz Bieszk, strona 125
Obliczyłem sobie, że Samson sprawował władzę w Izraelu ileś lat po 2984 roku świata
(wg Biblii)
-----------------------------------------------------------------------------------------
Nazwa Nowy Sącz również pochodzi od imienia Sandomir:
"Nazwa Sącz jest przekształceniem pierwotnej formy Sądecz (Sandecz), od imienia Sandek (Sandko), skróconej formy imienia Sandomir (Sądomir).
("Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 10", 1889 r.")
-----------------------------------------------------------------------------------------
"Tu na tych wzgórzach po nad Wisłą, mogły się zawierać przymierza, mogły być rozbierane i godzone sposobem pokojowym różne spory społeczne, i z powodu takowych pokojowych czyli mirowych sądów poszło nazwisko Sądomirza czyli Sandomierza. Najdawniejsze dokumenta i nadania różnych książąt po łacinie pisane, mianują to miasto Sudomir, chociaż zawsze wymawiano Sądomir. Co da się wytłumaczyć w sposób następujący..."
(Buliński, Melchior, "Monografija miasta Sandomierza", 1879 r.)
"Nestor w swem latopisie wspomina o nim (Sądomir). Że najdawniejsze dokumenta łacińskie zawsze piszą Sudomir, przywodzimy na to kilka przykładów."
(Buliński, Melchior, "Monografija miasta Sandomierza", 1879 r.)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Z drugiej połowy XV wieku było już kilka — opartych na jakich takich podstawach i częściowo na współrzędnych geograficznych, zawierały one jednak tylko bardzo ogólny obraz karto graficzny. To też tylko na 2-ch z nich znajdujemy dość dziwne zcudzoziemska brzmiące nazwy Sandomierza: na mapie z r. 1479 — zandiner i z r. 1491 — Sadameria.
Nie można było natomiast na mapach do końca XV wieku odnaleść tych właściwych nazw Sandomierza, jakie są wymieniane w różnych źródłach historycznych z tych i wcześniejszych czasów. Z wieku XVI i z następnych były już stosunkowo bardzo liczne (do 40 i więcej na stulecie) mapy.
Od początku XVI wieku zachodzi znaczniejszy postęp w polskich pracach kartograficznych, mimo to stan kartografji polskiej jak i obcej jeszcze wiele pozostawia do życzenia conajmniej do połowy XV1I1 wieku. Aż do roku 1734 bardzo często (na 22 mapach) spotykaną jest nazwa Sandomiria, przyczem w 4-ch wypadkach w drugiej połowie XVI w. mamy zbliżoną do niej nazwę Sendomiria. Najczęściej ze wszystkich (27 razy) widzimy nazwę Sandomirz przy 1 wypadku Sendornirz.
Nazwa Sandomirz pojawia się w czasie od r. 1630 do r. 1831, wielokrotnie przytem widzimy na tych samych mapach nazwę Sandomirz obok Sandomiria. W pojedynczych wypadkach (w okresie 1650 — 1792 x.) napotyka się też zbliżone do nazwy Sandomirz-. Sandomirs (3 razy), Sendomirs (1 razj, Sandomirsz (2 razy), pozatem 2 razy mniej do niej podobne Sendomiers na jednej mapie z Sandomiria. Na mapie z r. 1750 widzimy niepodobną do innych o cudzoziemskim brzmieniu nazwę Sendonners. Na 2-ch mapach Stanisława Sarnickiego z końca XVI w. są nazwy: Sedomierz i Sedomirz. Nazwy Sandomir spotyka się naogół na mapach w językach obcych.
W X VI wieku mamy tą nazwę w 3 wypadkach, a w czasie od roku 1744 do 1855 spotykamy ją 10 razy, wreszcie w XIX i XX wieku, jest ona stale używana w języ ku rosyjskim. Zbliżoną do Sandomir nazwę Sendomir widzimy w 3 wypadkach na początku i końcu XVIII wieku.
Współczesną nazwę Sandomierz, stale używaną w języku polskim w ciągu XIX i XX wieku, po raz pierwszy spotykamy na mapie z roku 1773.
Wreszcie na 2-ch niemieckich mapach z r. 1796 mamy też — Sandomiersz. Zestawiając wyniki notowań nazw Sandomierza z map przedstawionych na wystawie stwierdzić należy, że poza współczesną nazwą Sandomierz wyraźną przewagę ponad innemi mają nazwy: polska Sandomirz i łacińska Sandomiria.
Zdawałoby się, że przegląd przedstawionych na omawianej wystawie map powinien wyjaśnić też dokładnie w jakiej odległości od Sandomierza znajdowało się ujście Sanu do Wisły w ciągu całe go szeregu stuleci i jakim zmianom ono ulegało."
(Kwiatkowski, Jan "Nazwy Sandomierza i San według dawnych map", 1934 r)
"W drugiej połowie XVIII wieku powstają co raz więcej szczegółowe i dokładne mapy i nie za chodzi już trudność ściślejszego według nich ustalenia gdzie mianowicie znajduje się ujście Sanu. Na jednej z takich map z r. 1770 (1 : 934000) widzimy, że już wówczas ujście znajduje się w obecnem swem położeniu, przyczem wskazany jest na niej też „Stary San” w kierunku dawnego koryta tej rzeki."
(Kwiatkowski, Jan "Nazwy Sandomierza i San według dawnych map", 1934 r)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
|